»Ključni razlog za to Kordiš vidi v tem, da je priznavanje poklicnih bolezni 'odvisno od delodajalcev in kapitalistov, tem pa pogosto ni v interesu delavcem priznati poklicne bolezni, kaj šele, da bi jim priznali nadomestila, na primer za delo v epidemiji'.«
»Delodajalci ne priznavajo, da gre za poklicno bolezen oz. posledico nesreče pri delu, ki je 100-odstotno plačana, ampak za običajno bolniško.«
»Vsi, ki teptamo ljubo zemljo, delamo napake. A ni večje napake od tega, da te napake ne priznaš.«
»Vprašanje o poklicni bolezni je vprašanje delavskih pravic – in to vprašanje je bilo v Sloveniji zelo dolgo nenaslovljeno oz. slabo naslovljeno.«
»Kako zelo je to področje podnormirano in podhranjeno, po njegovih besedah priča dejstvo, da smo imeli v prejšnjem letu le 21 primerov ugotovljenih poklicnih bolezni.«
»V Sloveniji je vrsta podjetij, ki imajo šesturni delovnik, kjer delodajalci delavcem plačujejo vse obremenitve, kot da bi delali za polni delovnik. ... Torej država, ne glede na to, da delodajalec plačuje vse obremenitve kot za polni delovnik, temu delavcu ni pripravljena priznati tudi polne delovne dobe.«
»Delavci se zdravijo, ampak to ni obravnavano kot poklicna bolezen, zato tudi delodajalec ne more odpraviti tveganj.«
»Ali si to želimo priznati ali ne. Deloma tiči razlog za neobravnavo v tem, da si morda veliko držav blaginje tega pojava ne želi priznati.«
»Ti ljudje potem praviloma umrejo kmalu po odhodu v pokoj, delodajalci pa potem trdijo, da ne vedo ničesar o poklicni bolezni.«
»Moramo si priznati, da živimo v času okoljsko-podnebne krize. To mora priznati tudi ta parlament, da vemo, da mora vsak naš korak, vsako naše dejanje, zmanjševati vplive okoljsko-podnebne krize in pomagati tam, kjer so težave.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju