»Pandemija covida-19 se slabša po vsej Evropi, še posebej deset članic EU-ja pa se spoprijema z razmerami, ki so nadvse skrb vzbujajoče.«
»Pomembno je, da naše okolje in vse podporne službe razumejo pomen učinkovitega pristopa k obvladovanju stisk in med sabo sodelujejo.«
»Vendar pa so številni odrinjeni na rob družbe in so nesorazmerno prizadeti v pandemiji covida-19 z izgubo služb, stanovanj in z diskriminacijo. Pandemija ne sme biti izgovor za zmanjševanje obveznosti za varstvo pravic migrantov, ne glede na njihov pravni status.«
»Migranti v EU-ju, zlasti tisti, ki prihajajo iz držav zunaj EU-ja, imajo med pandemijo covid-19 pomembno vlogo pri tem, da živilske trgovine, javni prevoz, oskrba na domu in zdravstvene storitve delujejo naprej.«
»Ko begunci zapustijo svoje države, poleg družine, varnega doma in svojega vsakdanjega življenja izgubijo tudi svoj človeški in socialni kapital, ki so ga imeli v matični državi. V Sloveniji si ga morajo zgraditi na novo in z ustreznim podpornim okoljem se lahko zelo kmalu postavijo na noge.«
»Z zgroženostjo ugotavljamo, da je obsojanje tovrstnega nezaslišanega početja komaj slišno, tako s strani političnih strank kot civilne družbe. Ne zdaj ne v prihodnje kot družba takega početja ne smemo tolerirati.«
»Nato pa bo, odvisno od tega, kako hitro se bodo okužbe začele zmanjševati, še od 500 do 2000 smrti v prihodnosti. Do takrat, ko bo stopnja okuženosti padla na zelo majhne številke.«
»Ukrepali smo precej pozno. Če bi ukrepali že konec avgusta, ko smo vedeli, da imamo veliko okužb, da med ljudmi ni dovolj velikega razumevanja za nošenje mask in so se ljudje vrnili v službe in šole, bi morda lahko zvozili.«